Z průzkumu provedeného na jaře tohoto roku vyplývá, že 27 % zaměstnaných zubních techniků pracuje v zubních laboratořích, které naposledy zvedaly ceny svých výrobků před 24 měsíci, či před více jak 24 měsíci.
Na tyto a další témata, jenž se týkaly nejen ochoty úpravy cen, hledalo odpověď šetření, které se uskutečnilo na jaře roku 2021. Šetření se zúčastnili jak zubní technici zaměstnaní v zubních laboratořích, tak zubní technici pracující ve vlastní praxi. První výsledkovou část šetření právě přinášíme.
Druhý díl, který se věnuje poklesu příjmů zubních techniků během epidemie, naleznete zde.
Třetí díl, který se věnuje případné změně charakteru vyráběných náhrad, naleznete zde.
Čtvrtý díl, jež se věnuje investicím do výrobních prostředků, naleznete zde.
Zubní technici zaměstnanci
Zubní technici zaměstnanci na otázku, zda vůbec zdražil zaměstnavatel laboratorní služby v souvislosti s epidemií Covid-19, odpovídali z velké části negativně. Mohlo by se říci, že zubní laboratoře zaměstnávající zubní techniky přistupovali ke zvedání cen v souvislosti s epidemií Covid-19 laxně. Celých 72 % zaměstnanců, kteří se zúčastnili šetření, odpovědělo negativně na otázku, jestli jejich zaměstnavatel služby v souvislosti s epidemií zdražil. Pouze dvě procenta respondentů přiznávala, že zaměstnavatel zdražil kvůli epidemii a celých 26 % zaměstnanců odpovědělo, že by jejich zaměstnavatel zdražil i bez vlivu epidemie. Výsledky ukazuje graf níže.
Také výrazná byla skupina zubních techniků, celých 64 %, která pracuje v zubní laboratoři, jejíž majitel se ani nechystá zdražení vyráběných zubních náhrad. Pouze menšina zaměstnanců, 27 %, pracuje v organizaci, která se chystá zdražit své služby a 9 % účastníků šetření vůbec netuší, jestli jejich zaměstnavatel zdražení chystá.
Na otázku, kdy naposledy zubní laboratoř, ve které pracují, zvedala ceny svých produktů, se respondenti rozdělili na tři výrazné skupiny. Do roka, před rokem, před dvěma a více roky. Procentuální podíl zubních techniků, jejichž zaměstnavatel zvyšoval cenu zubních náhrad naposledy před 24 měsíci, činní 9 % respondentů. Ještě vyšší je podíl zubních techniků, jež pracují v zubních laboratořích, ve kterých majitel zvedal ceny stomatologických výrobků před více než 24 měsíci. Těchto zubních techniků bylo v průzkumu oproti předešlé skupině dvojnásobek, to jest 18 %. Většina, tedy 48 % zubních techniků, pracuje na pracovištích, kde k poslední změně cen došlo před 12 měsíci. Čtvrtina zubních techniků pracuje v laboratořích, kde k poslední změně cen došlo před třemi a méně měsíci, jak ukazuje graf níže. Pokud bychom se pokusili vytvořit index průměrného časového růstu cen, pak můžeme hovořit, že zaměstnavatelé v průměru zvedali ceny stomatologických výrobků před více jak 13 měsíci.
Zubní technici ve své praxi
Zubní technici pracující ve vlastní praxi přistupovali ke zdražení méně zdrženlivě, nebo to alespoň tvrdili. Skupina těch, kteří v souvislosti s epidemií nezdražili, byla menší než u zubních techniků zaměstnanců. Jedná se o skupinu 58 % zubních techniků. Výrazná část zubních techniků zdražila. Jedná se o 42 % respondentů, z toho 20 % účastníků by zdražilo bez ohledu na epidemii.
V otázce chystaného růstu cen za své produkty jsou samostatně pracující zubní technici více optimističtí než jejich kolegové zaměstnanci. Nadpoloviční část zubních techniků chce své služby zdražit, jedná se o 56 % jedinců. Zbylá skupina 44 % zubních techniků o tom neuvažuje.
Skupina samostatně pracujících zubních techniků také před kratší dobou zvedala ceny. Naprostá většina zubních techniků, kteří pracují ve vlastní praxi, zdražila své služby v průběhu jednoho roku. Konkrétně se jednalo o 82 % jedinců. Z nich 38 % zdražilo do jednoho roku, 31 % zubních techniků zdražilo během dvou měsíců a 13 % účastníků dokázalo zdražit za dobu ještě kratší. Zbytek respondentů se v odpovědích pohyboval mezi 14 a 36 měsíci. Dvanáct procent zubních techniků zvedalo ceny před 14 měsíci a 6 % samostatně pracujících zubních techniků zvedalo ceny před třemi roky. Průměrně zvedali cenu zubních náhrad zubní technici pracující ve svých praxích před 9,15 měsíci, což je o více než 3,85 měsíce nižší hodnota než u zubních techniků zaměstnanců.
Šetření probíhalo prostřednictvím internetu (email, sociální sítě) v období jara 2021. Z tohoto důvodu již informace nemusí být dostatečně validní, ale mohou výrazně napovědět, jak se v průběhu epidemie Covid-19 vyvíjel obor zubní techniky.
Následující díly:
2. díl – Polovině zubních techniků poklesl v roce 2020 příjem o více než 30 %
3. díl – Jak epidemie změnila charakter vyráběných náhrad v zubních laboratořích
4. díl – Většina zubních laboratoří musela omezit investice
Zdroj: Vlastní šetření
Našli jste chybu, překlep, či nepřesnost? Napište na centrum@cess.cz, nebo dolů do komentářů.
2 komentáře