Všeobecná fakultní nemocnice v Praze uzavřela v druhém čtvrtletí tohoto roku provoz zubní laboratoře, která byla součástí stomatologické kliniky.
Ačkoliv samotné rozhodnutí o uzavření laboratoře padlo náhle, bylo dopředu očekávatelné pro dlouhodobě nepříznivé ekonomické výsledky. Náklady na provoz zubní laboratoře významně převyšovaly potencionální tržby a nedalo se předpokládat, že v nastávajícím výhledu se tento trend podaří zvrátit. Také benefit zubní laboratoře „v baráku“ přestal přinášet stomatologické klinice očekáváné funkční synergie.
Zubní laboratoře se uzavírají i jinde
Všeobecná fakultní nemocnice není prvním státním zdravotnickým zařízením, jež rozhodlo o uzavření zubní laboratoře. A jistě nebude ani posledním stomatologickým pracovištěm veřejného sektoru, pro které bude zubotechnické služby zajišťovat externí dodavatel. Například Ústřední vojenská nemocnice v Praze uzavřela zubní laboratoř již před delším obdobím.
Krajské a státní laboratoře jsou v nevýhodě
Ekonomickým výsledkům zubních laboratoří, které provozuje veřejný sektor, dlouhodobě nenahrávají rozevírající se nůžky mezi platem a mzdou zubních techniků, které prodražují jejich provoz. Plat zubních techniků roste výrazně více, než mzda zubního technika na stejné pozici v soukromém sektoru. Zatímco v krajských a státních zubních laboratořích pobíral zubní technik v minulém roce v průměru 46 798 korun, v soukromých zubních laboratořích to bylo pouze 36 976 korun. Tento rozdíl, který činní téměř deset tisíc korun, se společně s vymahatelnějším zákoníkem práce propisuje do výsledného hospodaření zubních laboratoří, které provozuje veřejný sektor, a činní je tím méně konkurenceschopnější.
Průměrný plat zubního technika roste rychleji, než jejich průměrná mzda. Průměrný plat zubního technika v roce 2021 vzrostl o 10,1 %, zatímco průměrná mzda ve stejném období vzrostla pouze o 3,8 %. O průměrné mzdě v zubních laboratořích v roce 2021 a výrazného rozdílu mezi výškou mzdy a platu zubního technika se dozvíte více zde.
Všechno tohle nutí provozovatele zubních laboratoří z řad veřejných zřizovatelů hledat nové cesty, jak zabezpečit protetické náhrady pro své pacienty. Jednou z cest, jež volí, je přenechání konvenčních metod výroby s vysokým zastoupením lidské práce externímu dodavateli a interně zhotovovat pouze ty náhrady, které lze vyrobit digitálními postupy.
Našli jste chybu, překlep, či nepřesnost? Napište na chyby@cess.cz, nebo dolů do komentářů.