Tento stav se pokouší zvrátit iniciativa, která se snaží ke snímatelným zubním náhradám přilákat absolventy zubotechnických oborů.
Absolventy ke snímatelným náhradám, a do zubních laboratořích obecně, dnes neláká finanční ohodnocení ani pracovní podmínky. Často se v některých laboratořích jedná o špatně placenou a časově náročnou práci, za jejíž součást je mnohdy mylně automaticky pokládáno i nepřeberné množství neplacených přesčasových hodin. Některé zubní laboratoře svým zaměstnancům nevyplácí ani nejnižší zaručenou mzdu a řádně neproplácí dovolenou.
Od těchto praktik se rozhodli veřejně distancovat signatáři „Memoranda o zlepšení podmínek práce pro zubní techniky“. Memorandum, které je včetně seznamu zapojených zubních laboratoří veřejně dostupné na internetové adrese www.snimacky.cz, si klade za cíl zatraktivnit pracovní podmínky pro mladé i zkušené specialisty na snímatelné náhrady. A hlavním nástrojem pro jeho naplnění má být, kromě dodržování platných předpisů pracovního práva, jasně definovaný standard v odměňování zaměstnanců. Tento standard obsahuje i motivační mzdový růst mzdy po zapracování.
Za memorandem stojí brněnský zubní technik Jiří Sedláček, jež je i jedním ze signatářů, a který provozuje největší zubní laboratoř v Česku JS Lab. Nejedná se o jeho první snahou kultivovat prostředí zubních laboratořích. Již před časem přinesl E-mailový seriál „Jak zvyšovat prosperitu zubní laboratoře“, který je zdarma dostupný na stránkách laboratoře JS Lab a věnuje se ekonomice provozu zubní laboratoře. Více zde.
Po dvou letech 55 tisíc korun
Uveřejněné minimální mzdové podmínky jsou navázány na průměrnou mzdu v národním hospodářství, mělo by tedy docházet k jejich navyšování podle jejího případného růstu. Nástupní mzda u absolventů by tak dle memoranda měla činit 0,75 průměrné mzdy v národním hospodářství, což je k 1.7.2022 29 tisíc korun (180 Kč/hod.). Po třech měsících by pak měl absolvent dosáhnout na průměrnou mzdu, která k 1.7.2022 činí 39 tisíc korun (243 Kč/hod.). Tato mzda není bezpodmínečná, zubní technik by ji měl získat při 20 zhotovených náhradách měsíčně. Po 2-5 letech práce v zubní laboratoři by měla být mzda zubního technika na 1,4 násobku aktuální průměrné mzdy, jež je k 1.7.2022 na hodnotě 55 tisíc korun (343 Kč/hod.). Této mzdy by měl dosáhnout při maximálně 30-35 zhotovovaných kompletních protézách měsíčně. Více jich i zapracovaný zubní technik podle signatářů nemůže vyrobit, aby nešidil kvalitu, nebo platnou pracovní legislativu.
Průměrná mzda zubního technika v roce 2021 činila 36 976 Kč, což bylo o 3,8 % více než v roce 2020. Medián průměrné mzdy zubního technika v roce 2021 činil 31 172 Kč. Více o tématu průměrné mzdy v zubních laboratořích zde.
Aby tomuto závazku zubní laboratoře dostály, znamená to najít dostatek finančních příjmů. Zubní technik by měl za zhotovení jedné celkové náhrady získat odměnu odpovídající 1950 korunám, aby mohl být závazek memoranda naplněn. Včetně odvodů zdravotního a sociálního pojistného za zaměstnavatele a nákladů na řádnou dovolenou je celkový mzdový náklad na jednu zhotovenou celkovou zubní náhradu dokonce 2850 korun. To je částka, kterou budou muset být schopny podepsané zubní laboratoře promítnout do cen své snímatelné protetiky.
Trh práce v zubních laboratořích se mění i bez memoranda
V České republice se v současnosti zubní technika vyučuje na 10 středních školách a 8 vyšších odborných školách. Byť ne na všech vyšších odborných školách se přijímá ke studiu zubní techniky každý rok.
Samotné připojení k memorandu je dobrovolné a závazek vyplývající z připojení není nikterak právně vymahatelný. I bez memoranda je zřejmé, že ke změnám v zaměstnávání v oboru zubní techniky musí nevyhnutelně dojít. Vždyť už v současné době si mnozí zaměstnavatelé z řad zubních laboratoří stěžují, že nejsou schopni dlouhodobě sehnat zaměstnance. Ať už byla důvodem epidemie koronaviru, nebo odchody do penze silné generace, zaměstnavatelům se stále obtížněji hledá náhrada za zaměstnance, kteří skončili a obor z různých důvodů opustili. A to se ještě plně na trhu práce neprojevily faktory, které přinesou demografické změny ve společnosti a specifika zaměstnávání generace Z.
Friedrich Hayek popsal děj na trhu práce jako přesun zaměstnanců od neperspektivních zaměstnavatelů k perspektivním a z neperspektivních oborů do oborů perspektivních. Perspektivnost zaměstnavatele a oboru je dána hodnotou odměny za práci. Nekonkurují si tedy jen zaměstnavatelé v jednom oboru, ale i samotné obory mezi sebou.
Signatáři memoranda jako perspektivní zaměstnavatelé
Právě pro absolventy zubní techniky, kteří se teprve rozkoukávají na trhu práce, může být seznam laboratoří, jež se veřejně zavázaly takto odměňovat zaměstnance, dobrým vodítkem. Pomůže jim to do budoucna definovat, s jakou laboratoří mají spojit svou začínající profesní dráhu, a kde je menší pravděpodobnost, že je brzy potká pracovní deziluze a vystřízlivění, až budou žádat v bance o hypotéku.
Generace Z je první plně digitálně nativní generací. Vlivem generační amnézie jsou často její členové vykreslováni jako rozmazlená generace s mobilem v ruce, ale i oni jsou na práci připraveni a dokážou pracovat více než kterákoliv generace před nimi. Jen za svou práci chtějí být adekvátně zaplaceni. Více ve studii agentury Monster.
Zdroj: Snímačky – Memorandum o zlepšení podmínek práce pro zubní techniky (snimacky.cz)
Našli jste chybu, překlep, či nepřesnost? Napište na chyby@cess.cz, nebo dolů do komentářů.
1 komentář